WCAG – Zasada 4: Solidność

Zbliżenie na kolorowy kod HTML wyświetlany na ekranie komputera, ukazujące tworzenie stron internetowych i programowanie.

Tworząc dostępne strony internetowe, nie możemy zapominać o jednym z najważniejszych aspektów – solidności. Zasada Solidności mówi, że treść musi być wystarczająco solidna, aby mogła być interpretowana przez różnorodne programy użytkowe, w tym technologie wspomagające. Mówiąc prościej, Twoja strona internetowa powinna być zbudowana w taki sposób, aby różne przeglądarki internetowe, czytniki ekranu i inne narzędzia mogły bez problemu odczytać i zrozumieć jej zawartość.

Wytyczna 4.1: Kompatybilność

W ramach zasady solidności WCAG wyróżnia jedną wytyczną – 4.1 Kompatybilność. Jej celem jest maksymalizacja zgodności z obecnymi i przyszłymi technologiami. To oznacza m.in. stosowanie poprawnych standardów kodowania oraz unikanie rozwiązań, które mogą być nieczytelne dla technologii wspomagających.

Kryteria sukcesu powiązane z tą zasadą to:

4.1.1 Poprawność kodu (usunięte)

W WCAG 2.2 kryterium Sukcesu 4.1.1 Poprawność kodu zostało usunięte. Powód? Technologie wspomagające nie muszą już samodzielnie analizować kodu HTML, ponieważ problematyczne sytuacje zostały rozwiązane lub ujęte w innych kryteriach. To dobry przykład na to, jak WCAG dostosowuje się do zmieniającej się rzeczywistości technologicznej.

4.1.2 Nazwa, rola, wartość (A)

To jedno z najważniejszych kryteriów dla twórców interaktywnych komponentów. Zakłada ono, że każdy element interfejsu użytkownika (formularze, przyciski, linki itp.) musi mieć:

  • Nazwę – którą rozpoznają technologie asystujące,
  • Rolę – określającą funkcję danego elementu,
  • Wartości i właściwości – które można ustawić i odczytać programowo.

Dzięki temu użytkownicy korzystający np. z czytników ekranu mogą w pełni zrozumieć i obsłużyć daną funkcjonalność strony. Standardowe kontrolki HTML zazwyczaj już spełniają te wymagania – problem pojawia się przy własnoręcznie tworzonych komponentach, np. za pomocą JavaScript.

4.1.3 Komunikaty o stanie (AA)

To kryterium dotyczy komunikatów o statusie, które informują użytkownika o wynikach działań, błędach lub ogólnym stanie aplikacji3 . Zgodnie z tym kryterium, w treści implementowanej przy użyciu języków znacznikowych, komunikaty o statusie mogą być programowo określone poprzez rolę lub właściwości, tak aby mogły być prezentowane użytkownikowi przez technologie wspomagające bez konieczności otrzymywania fokusu3 .

Dzięki temu użytkownicy technologii wspomagających są informowani o ważnych wydarzeniach na stronie (np. „Formularz został wysłany”, „Wystąpił błąd”) bez przerywania ich bieżącej aktywności i bez konieczności manualnego wyszukiwania tych komunikatów.

Podsumowanie

Solidność to fundament dostępności cyfrowej. Dzięki niej treści na stronie internetowej są nie tylko czytelne dla ludzi, ale również dla maszyn – co ma kluczowe znaczenie dla osób korzystających z technologii wspomagających. Trzymając się zasady 4.1 i jej kryteriów, tworzymy rozwiązania niezawodne, elastyczne i przyszłościowe.

Scroll to Top